Érdekmúlás: a biztosítási szerződésben jogi hatást kifejtő tény. Megszűnik a biztosítási érdek megszűnik a szerződés is.


Életünk számtalan
területén a jogi szabályozásokat szerződések foglalják keretbe. Sem az üzleti sem a hétköznapi életben nem ritka, hogy a szerződések érdekmúlás miatt megszűnnek, hiszen a változások miatt rengeteg esetben előfordul, hogy az érdekünk már nem kívánja meg az adott szabályozást. Éppen ezért lényeges, hogy mindenki tisztában legyen az érdekmúlás fogalmával, és azzal hogy az érdekmúlást szerződésekben milyen módon kell igazolni, hogy a szerződés felmondása szabályos legyen.


Az érdekmúlás a biztosítás jogi szabályozásában viszonylag sűrűn előfordul. Vannak olyan biztosítások, ahol a kár kifizetése, azaz a biztosítás teljesítésével a szerződés érdekmúlás miatt azonnal megszűnik (életbiztosítás). Ezen felül a biztosítások esetében viszonylag sűrűn előfordul, hogy a biztosított kérésére szűnik meg a szerződés érdekmúlás miatt. Ilyen esetek lehetnek, amikor a szerződő eladja az autóját (kötelező biztosítás, casco), vagy ha új területen kezd el dolgozni (szakmai felelősség biztosítás).

Az érdekmúlás miatt megszűnt szerződések esetében a lényeg, hogy azt a jogszabályokban lefektetett módon kell közölni a másik szerződő féllel. A megfelelően közölt és felmondott szerződések után biztosan nem lehet a másik félnek jogi követelése. Érdemes a szerződés felmondása előtt a szerződést még egyszer elolvasni, vagy jogi szakember segítségét kérni. 

A gépjárművek esetén akkor lép fel érdekmúlás, amikor a jármű eladásra kerül, átadjuk az üzembentartói jogot, illetve forgalomból történő kivonás esetén. Fontos tudnivaló, hogy ebben az esetben minden nemű gépjármű biztosítást le kell mondani, meg kell szüntetni, mert az érdekmúlás épp azt jelenti, hogy a biztosítónak nincs továbbá kötelezettsége, tehát a meglévő kötelező és casco szerződés is hatályát veszti az eladáskor. Amennyiben az ügyfél nem jelzi időben az eladás tényét, a szerződés tovább is érvényes és a biztosítottnak továbbra is fennáll a fizetési kötelezettsége. A lényeg tehát, hogy eladáskor természetesen megszüntethetők a biztosítási szerződések, érdekmúlásra hivatkozva.

Tisztában kell azzal lenni azonban minden tulajdonosnak, hogy nem lehet érdekmúlásra hivatkozva felbontani a szerződéseket akkor, amikor a gépkocsit például bérbe adjuk, vagy kölcsön használatra átadjuk valakinek. Ez nem tartozik az érdekmúlás kategóriába.

Az érdekmúlás tényét tehát alá kell támasztani a biztosítás felmondásakor, mégpedig attól függően, hogy értékesítjük az autót, vagy forgalomból való kivonás történik, esetleg üzembentartói jog átruházásról van szó.

Kérdezni szeretne? Itt megteheti.
.
Copyright © Minden jog fenntartva 2007-2024 - Proviti.hu
.