Önrész, önrészesedés: Önrésznek nevezzük azt a tételt, amit a biztosított a biztosítási szerződés alapján magára vállal a kár részéből. A biztosítási díj függ az önrész mértékétől. Minél kisebb az önrész, annál magasabb a biztosítási díj, illetve minél nagyobb a bevállalt önrész, annál kevesebb a biztosítás díja. Az önrésznek két fajtája van: abszolút önrészesedés és az integrált önrészesedés.


Abszolút önrész, önrészesedés: Az abszolút önrészesedés a biztosítási területen elterjedt és használt fogalom. A biztosító társaság a biztosítási szerződésben, kötvényben előre meghatározott önrészesedés. Az önrész mértéke százalékban, vagy összegben és százalékban is meghatározásra kerülhet. Az önrész a kártérítési összegből levonásra kerül. Amennyiben a kár összege nem éri el az önrész mértékét, a biztosító nem téríti meg a kárt.

Integrál (relatív) önrész, önrészesedés: a jelentéktelen kár, károk kiszűrésének módszere, minimális térítendő kárösszeg meghatározásával. Ha a kár összege az integrál, relatív önrész alatt marad, a biztosító társaság nem térít, ha viszont meghaladja azt, akkor - levonás nélkül - megtéríti az egész kárt.

Kérdezni szeretne? Itt megteheti.
.
Copyright © Minden jog fenntartva 2007-2024 - Proviti.hu
.