Ez a piacon új biztosítás
védelmet nyújt a biztosított számára, amennyiben a lakóingatlanban megszerzett vagy megszerezni kívánt tulajdonjogban kár érné. Biztosítottak lehetnek az ingatlant vásárló, tulajdonló illetve eladó személyek. A biztosítási esemény pedig egy harmadik személy nem várt cselekedete (pl. csalás) vagy az ingatlannal kapcsolatos rejtett jogi kockázatok (pl. ismeretlen terhek, igények) okozta károk.


A biztosítás három módozata közül
, hogy számunkra melyik a megfelelő azt a biztosított élethelyzete határozza meg. Úgy kell megválasztani a biztosítási módozatot, hogy a lakóingatlan vásárlásával, tulajdonlásával vagy értékesítésével kapcsolatos kockázatok számunkra lényeges részére nyújtson fedezetet.

  1. VEVŐI ingatlancsalás elleni biztosítási módozat
  2. TULAJDONOSI ingatlancsalás elleni biztosítási módozat
  3. ELADÓI ingatlancsalás elleni biztosítási módozat


Minden biztosítás megismerésénél fontos dolog a biztosítottak körét meghatározni. Ennél a biztosításnál biztosított lehet, aki Európai Unió bármely állampolgára és hazánkban lakóingatlant vesz, tulajdonol illetve elad. A biztosítás egyedisége, hogy a biztosított csak az ingatlanban tulajdonrésszel rendelkező személy lehet. Külön érdekesség, hogy ha a lakóingatlanban több tulajdonos szerepel, akkor valamennyi tulajdonosnak szerepelnie kell a biztosítási szerződésben, mint biztosított. Ha ugyanazon személy több ingatlanban is tulajdonos akkor mindegyikre köthet biztosítást azonban ez mindig külön szerződésként kell kezelni. Biztosítottak lehetnek még egy ingatlan vétel-eladás tranzakcióban szereplő eladó és vevő. Az ingatlancsalás elleni biztosítás azonban nem nyújt fedezetet az adásvételtől eltérő tulajdonszerzés okán felmerülő anyagi veszteségekre.

A biztosítást kizárólag lakóingatlanként bejegyzett épületekre lehet kötni. A biztosító kizárja a kockázati körökből a termőföld, kereskedelmi hasznosítású ingatlanok, épülő ingatlanok és az ingatlan nyilvántartásban nem lakóingatlanként nyilván tartott épületeket.

Miként térít a biztosítás?
Bekövetkezett biztosítási esemény esetén a biztosítás különböző módon térít:

  1. Az ingatlan káreseménykor forgalmi értékét (a biztosítási kötvényen szereplő biztosítási összeg erejéig), abban az esetben, ha a biztosított elveszíti az ingatlan tulajdonjogát.
  2. Az ingatlan értékcsökkenésének összegét.
  3. A tulajdonjoggal szembeni igény esetén (pl. harmadik személy bírósági úton vitatja az ingatlan tulajdonjogát) ennek rendezéséhez szükséges pénzösszeget (vagyis azt az összeget, amellyel elkerülhető, hogy a biztosítottat veszteség érje).


A kártérítés kifizetése előtt a biztosítónak lehetősége van arra, hogy kárenyhítés céljából jogi eljárást kezdeményezzen. Ezen eljárások többlet jogi költségeit a biztosító a szolgáltatáson felül megtéríti.

 

Kérdezni szeretne? Itt megteheti.
.
Copyright © Minden jog fenntartva 2007-2024 - Proviti.hu
.