Ez egy szigorúan
alkalmazandó, kormányrendelet által szabályozott alapelv. A bonus besorolás kármentességi díjkedvezményt jelent, míg a malus az károkozási pótdíjat. A kötelező biztosítás rendszerében egy alapdíj, azaz A00 , illetve 10 bónusz és 4 malus osztály van meghatározva.

 


A Nemzetgazdasági Miniszter,
napokban a Magyar közlönyben megjelenő rendelete alapján megváltozik a kötelező biztosítás bonus-malus besorolásnak a rendje. Továbbra is 10 bonus és 4 malus fokozat marad a rendszerben, azonban a kötelező biztosítás megkötésekor, az első fokozat megállapításához elektronikus nyilvántartást kell alkalmazni. A rendelet alapján, aki új felelősség-biztosítást köt annak a biztosító a megadott adatok alapján rögzíti a bonus besorolását, de csak ideiglenesen. Ezt követően a 15. és a 30. nap között a választott biztosító egy központi nyilvántartó rendszerből lekérdezi az előző kötvényszám alapján az ügyfél adatait. Amennyiben a megadott adatok eltérnek, vagy az ügyfél adatai nem beazonosíthatók úgy a 30. és a 45. nap között erről értesítést küld az ügyfélnek, és kéri az adatok igazolását. Amennyiben az ügyfél ennek a kötelezettségnek a 60. napig nem tesz eleget, úgy a biztosító automatikusan A/0 besorolásba helyezi.


A Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetségének véleménye és egyéb felmérések szerint a biztosító váltás folyamatában minden hetedik ügyfél téves adatot szolgáltat. A nem igazolt kártörténet az új rendelet szerint A/0 besorolással jár, mely akár másfélszeres díjat is jelenthet. Amennyiben az ügyfél a kevesebb díjat fizeti, a szerződés díjhátralék miatt megszűnhet, ami újabb kellemetlen folyamatokkal és többletköltséggel jár. Utólag lehetséges mindent igazolni, de ez rengeteg utánajárással és sok ráfordított idővel jár. Éppen ezek miatt a FBAMSZ szorgalmazza, hogy az elektronikus nyilvántartásba az alkuszok is betekinthessenek, hiszen így rögtön a szerződés megkötésekor fény derülhetne az eltérésekre. Az alkuszok véleménye szerint ez mindenképpen gyorsítaná a folyamatot. 


Ha gépjármű eladás
miatt szűnik meg az előző szerződésünk, akkor a megszűnést követő két éven belül az ugyanolyan kategóriájú gépjárműre azonnal át lehet vinni a bonus besorolást. Ha új szerződés kötünk, akkor a kötés alatt meg kell adjuk előző biztosítónk nevét, szerződésünk kötvényszámát, valamint az eladott autó rendszámát. Csak így lehet az újra érvényesíteni a már megszerzett bonus kedvezményt.

Bonus besorolás meddig érvényes? Egy másik, azonos gépjármű kategóriájú gépjárműre két éven belül érvényesíthető a már meglévő bonus fokozat. Ennek feltétele, hogy az előző gépjármű a le legyen törölve a biztosító társaság rendszerében, és az eladás napjáig díjjal rendezve legyen.

 

Kérdés: Tisztelt Alkusz! Ha 3.5 t haszongépjármű volt a nevemen 8 éven keresztül az beleszámít e a személygépkocsi vásárlásakor a biztosítási díj kalkulációba. Köszönet YYY


Válasz:
Kedves Érdeklődő!

A bonusz-malusz besorolás sajátossága, hogy csak azonos járműkategóriákon belül lehet a bonusz besorolást átvezetni az eladott, vagy forgalomból végleg kivont járműről, a frissen vásárolt gépjárműre.

Személygépjárműről – Személygépjárműre
Motorkerékpárról – Motorkerékpárra
Tehergépjárműről – Tehergépjárműre


Sajnos tehergépjárműről személygépjárműre a bonusz besorolás átvezetése nem lehetséges.

 


A bonusz besorolás
a kötelező biztosítás módozatban a balesetmentesen közlekedők kiváltsága. Aki először vásárol ,vagy lesz üzembentartója egy gépjárműnek, ők minden esetben A00 azaz alapdíjas kötelező biztosítást tudnak csak kötni. Ha az adott biztosítási évben a 9 hónap kármentesen közlekedik a következő biztosítási évben már B01 azaz bónusz 1-be lép a besorolása, mely 5% éves díj megtakarítással jár. A bunzsz besorolás maximuma B10 azaz bonus 10.

A bonusz rendszer kiterjed az alábbi gépjárművekre:

-motorkerékpár / kivéve segédmotor kerékpár
-személygépkocsi / kivéve az 50 cm3-es motorral hajtott kisgépjármű
-tehergépjármű minden típusa / nyerges vontató is
-autóbusz

A többi jármű tipus nem tartozik a kötelező biztosítás bonusz malusz rendszerébe.

Ha az első 9 hónapban azaz a megfigyelési időszakban káresemény következett volna be, abban az esetben a következő évet 2 bonusz besorolás érték visszasorolással kezdi. A bonusz besorolás csak és kizárólag a kötelező biztosítás szerződőjéhez kötött, legyen az a tulajdonos, vagy az üzembentartó. A besorolás nem ruházható át más személyre. Gépjármű eladás esetén viszont átvihető egy másik azonos gépjármű kategóriájú járműre, melynél szintén a szerződőnek kell szerepelnie a forgalmi engedélyben. A bunusz besorolás, csak azonos gépjármű kategórián belül vihető át adásvétel, illetve forgalomból történő végleges kivonás, vagy a biztosító váltás időszakában, ha a szerződő évfordulóra felmondta meglévő szerződését.

Kérdezni szeretne? Itt megteheti.
.
Copyright © Minden jog fenntartva 2007-2024 - Proviti.hu
.