Munkánk során sok esetben találkozunk azzal a ténnyel, hogy új Ügyfelünk üzembentartói szerződéssel vásárolta meg a gépjárművét. Ez annyit tesz, hogy kifizették a gépjármű vételárát, de nem adásvételi szerződést írtak, hanem üzembentartói szerződést. Az alábbi pár sorban ezzel a kérdéssel foglalkozunk.


Az üzembentartóival eladó autó, illetve az üzembentartóival megvásárolt gépjármű véleményünk szerint egy úgynevezett " kiskapu " megoldás. Abban az esetben, ha adásvételi szerződéssel vásárolunk gépjárművet, akkor ki kell fizetni egy eredetiségvizsgálatot, és a teljes gépjármű átírási költséget is, ami átlagban 60.000.-Ft.-ba kerül. Az üzembentartói bejegyzés viszont ennek az árnak csak a töredéke, ugyanis az átírási költség kb. negyedébe kerül, és ez esetben eredetiségvizsgálat sem kell.

Az okok érthetőek. Gyakran előfordul az a paradox helyzet, hogy a gépjármű ára kevesebbe kerül mint egy teljes átírás. Ilyenkor alakul ki az, hogy a gépjárművet üzembentartói szerződéssel vásárolják meg, jó esetben biankós, azaz kitöltött adásvételi szerződéssel, melyet nem dátumoztak le, rossz esetben anélkül. Ennek viszont több hátulütője is lehet:

1.- Ilyenkor nem készül eredetiségvizsgálat. Könnyen előfordulhat az, hogy a gépjárművel történt valamilyen szabálytalanság. Akár lopott alkatrészek is lehetnek benne, vagy ami még rosszabb, bűncselekményt követtek el vele, ami könnyedén kiderülhet egy közúti ellenőrzés során.

2.- Tételezzük fel, hogy nincs a járművel semmi probléma, és a tulajdonos üzembentartóival adja el a járművet. Ha az új üzemben tartó 1-2 év elteltével megunja a járművet, és továbbadja azt harmadik személy részére, na akkor kezdődhetnek igazán a problémák. Az a személy, akinek mi adtuk el a járművet lemond az üzembentartói jogáról, mivel ő továbbadta azt. Ez esetben az üzemeltetési jog visszaszáll az eredeti tulajdonosra úgy, hogy azt már egy harmadik személy használja. Ilyenkor lehet számítani különféle parkolási illetve gyorshajtási bírságokra ami ugyan a tulajdonos részéről nem történt meg, de jog szerint őt illeti.

Sok ilyen esettel találkoztunk már, és csak azt tudjuk tanácsolni, hogy ezt a döntést kétszer is gondolják át.

Amennyiben mégis e megoldás mellett döntenek, akkor weboldalunkon letölthet egy üzembentartói kérelmet, valamint az új üzembentartó nevére megköthet egy kedvedző kötelező biztosítás szerződést is.

Tipp:Üzembentartói kérelem letöltése

Kérdezni szeretne? Itt megteheti.
.
Copyright © Minden jog fenntartva 2007-2024 - Proviti.hu
.